SWIMMERS from the City of Swansea Aquatics travelled to Llanelli Leisure Centre on Sunday (Mar 10) to compete against local swimming teams.

Hayley Baker head coach of the Swansea Aquatics programme explained: “The meet held and run by Llanelli Swimming club gives younger swimmers in the club a great way to gain some race experience locally, having fun and developing skills.

“The coaches have been working with swimmers on things from starts, turns and technical work to ‘fine tuning’ and race skills.”

Swansea swimmers didn’t disappoint bringing back 45 Golds, 46 Silver and 38 Bronze medals in the one day of racing.

Rhys Thomas-Burgess, performance coach at the club said: “The swimmers were absolutely brilliant throughout the day delivering fast swims with tough competition, we are all proud of our swimmers”

The club is celebrating its centenary year offering local swimmers of all ages and abilities to complete under the Swansea banner over the years.

Gold Medalist:

Girls 9; Cora-leigh Coffey – 50m Butterfly, Marys Williams – 100m Indivdual Medley.

Girls 10-11; Porsche Demery – 100m, 200m Freestyle, Gemma Hale; 50m Butterfly, 100m Freestyle, Charlotte Smart 100m Butterfly, Amelia Mitchell – 100m Indivdual Medley, Medi Thomas 50m Breastroke.

Girls 12-13; Sienna Burgess – 100m Freestyle, 100 Breastroke, Sophie Peter – 50m Freestyle, Summer Scott – 100m Butterfly.

Girls 14-15; Hannah Gallagher – 200m Individual Medley, Hannah Peter – 100m Butterfly, Aimee Stokes – 100, 200m Freestyle, 100m Backstroke.

Girls 16 & Over; Elizabeth Arnold – 100m Freestyle, Niamh Jones- 100m Breastroke, 200m Indivdual Medley. Boys 9; Cody Johns – 50m Backstroke.

Boys 10-11; Oliver Gillett – 50m Butterfly, 100m, 200m Freestyle, 100m Backstroke.

Boys 12-13; Maximus Burkett – 100m Butterfly, Toby Cole – 100m Backstroke, 100m Breastroke, 200m Indivdual Medley, Thomas Hedge – 100m Freestyle, 200m Freestyle, Rhys Magsino – 50m Freestyle, 100m Freestyle, 100m Indivdual Medley.

Boys 14-15; Antonio Rodriguez 100m Freestyle, 100m Backstroke, 100m Butterfly, Aneurin Davies – 100m Breastroke, Max Elkin – 200m Indivdual Medley, Conner Smart 200m Freestyle

Boys 16 & Over; Jason Gibson – 100m Backstroke, 100m Butterfly.

Pic: Seattle Parks

, , , , ,
Similar Posts
Latest Posts from Llanelli Online